Vánoce se kvapem blíží a my Vám proto dnes přinášíme tipy na krásné dárky, které potěší každého zahradníka i zahradnici. Vybrat vhodný dárek pro nadšené zahrádkáře může být někdy oříšek. Stejně tak jako dvě zahrady nikdy nejsou stejné, tak ani dva zahradníci nikdy nebudou stejní a vybrat pro ně perfektní dárek není jen tak. Proto jsme vám pro inspiraci připravili seznam vánočních dárků, se kterými byste neměli šlápnout vedle. Ať už se rozhodnete pro praktický dárek, nebo dárek jen tak pro radost, s námi to zvládnete!

Zahradní dekorace

V současné zahradě jsou dekorace nepostradatelné, díky nim si zahrada získá osobitý ráz. Měly by být vybírány zejména s ohledem na styl zahrady a majitele. Mezi nejoblíbenější dekorace patří lucerny a lampy, které vykouzlí příjemnou atmosféru ať už přímo v zahradě, na terase, nebo na balkoně. Jako tip přinášíme bambusovou lucernu EGEHJORT, kterou v Jysku pořídíte za 549 Kč. Díky svému designu skvěle padne do moderní i venkovsky laděné zahrady.
Dalším nepostradatelným prvkem v zahradě je oheň. Pokud nemáte klasické ohniště, nebo krb, skvělým řešením je přenosné ohniště. Velmi originálně působí nakloněné ohniště Dannie, které prodává např. Westwing za 3 089 Kč. Abyste do zahrady vnesli prvek ohně, můžete využít také malé kompaktní stolní biokrby. Nám se velmi líbí biokrb Galina značky Kratki, který se na internetu prodává od 1 500 Kč.
Dalším elementem, který by na zahradě neměl chybět, je voda. Z hlediska instalace a údržby je nejjednodušším vodním prvkem zahradní fontána. V nabídce je jich sice mnoho, ale většina z nich působí velmi uměle a kýčovitě. Kamenné fontány působí nejpřirozeněji, ale bývají dražší, výbornou alternativou je fontána Silex ve tvaru koule vyrobená z terazza, kterou zakoupíte v Bauhausu za 2 190 Kč.

Pro zahradu plnou života

Stále více oblíbenými prvky v zahradách jsou doplňky, které na zahradu přilákají užitečné zvířecí sousedy jako jsou ptáci, ježci nebo různý užitečný hmyz. Klasikou jsou ptačí krmítka a budky, skvělým nápadem jsou krmítka z průhledných materiálů, které vám umožní krásnou podívanou na krmící se ptáčky. Doporučujeme např. skleněné krmítko Eva Solo, které seženete za 1 039 Kč (za 2 kusy).Ptáčky do zahrady přilákáte také pomocí pítek, nám se nejvíce líbí cortenové mísy, které pořídíte zhruba od tří tisíc, velmi dekorativně působí také modrobílé keramické pítko Ego Dekor z Bonami za 969 Kč. 
Užitečný hmyz, který mimo jiné dokáže zahradu zbavit nežádoucích škůdců, stoprocentně přilákáte, pořídíteli jim hmyzí hotel pro jejich hnízdění a přezimování. Nabídka je v současné době opravdu široká, zkuste mrknout na hmyzí hotel značky Cadoca za 250 Kč. Existují i speciální domečky pro motýly, doporučujeme dům a krmítko pro motýly od britské značky Wildlife World, typ 2021, které se prodává za 499 Kč.

Reklama

Knihy o zahradničení

Jednou z nejkrásnějších knih o zahradách vydaných v Česku je bezesporu kniha Zelené pokoje od Ferdinanda Lefflera. Je plná inspirace, rad a nádherných fotografií nad kterými zaplesá srdce každého milovníka zahrad. Pořídíte v knihkupectvích od 450 Kč. 
Světovým bestsellerem je kniha The English Garden, která u nás zatím bohužel nevyšla v českém překladu, přesto bude krásným dárkem i pro milovníky zahrad, kteří nemluví anglicky. Představuje nejkrásnější anglické zahrady, od těch malých až po ty impozantní, velké zahrady různých stylů. Prodávají např. Megaknihy.cz za 940 Kč.
Mezi záhony lze kromě plevele a cestiček najít také inspiraci, štěstí a občas i spisovatele. Penelope Lively je nejen oceňovaná spisovatelka, ale také náruživá zahradnice. V knize Život v zahradě vzpomíná na život strávený v zahradách, ať už během svého dětství v Káhiře, na babiččině zahrádce, nebo na svých vlastních zahradách v Oxfordshiru a Londýně. Život v zahradě je okouzlující kniha, ze které téměř cítíte vůni starého papíru a mokré hlíny.

Bytové doplňky

Většína milovníků zahrad a zahradničení se ráda obklopuje přírodními motivy i v interiéru. Italská značka Easy Life vyrábí krásné dárkové sady porcelánových šálků s podšálky Mandalay (794 Kč na Ima Dekor), nádherná je i jejich řada Amazonia Green (talíř 16 cm za 227 Kč).
Pro pohodlné lenošení po těžké práci na zahradě jsou jako stvořené polštáře, respektive povlaky na polštář s florálním motivem Idalinnea z Ikea, které pořídíte za krásných 99 Kč.
Přírodním motivem můžete jednoduše ozdobit i stěnu pomocí železné nástěnné dekorace s přírodními motivy Mauro Ferretti Too Natura, kterou zakoupíte na Bonami za 1 829 Kč.

Květináče

Milovníka zahradničení vždy potěšíte krásným květináčem. Ty se dají pořídit již kolem stokoruny, ale v nabídce jsou i opravdu luxusní květináče, které si sám jen tak každý nepořídí. Mezi levnější květináče, které jsou opravdu pěkné patří květináč DRÖMSK z Ikea. I přes svou nízkou cenu (169 Kč za průměr 15 cm) vypadá opravdu skvěle a luxusně.
Tmavě šedý květináč ve tvaru vejce Urban Smooth holandské značky Capi vyniká uhlazeným a elegantním vzhledem, do interiéru i na zahradu vnese klasický styl a co je velmi sympatické, je vyroben ze 100% recyklovaného plastu. Velikost 54 x 52 cm stojí 4 672 Kč a zakoupit ho můžete např. na Mallu.
Vítězem kategorie Udržitelný zahradnický produkt roku slavné výstavy Chelsea Flower Show se stala skotská společnost Ocean Plastic Pots díky svým designovým plastovým květináčům, které jsou vyráběny z odhozených rybářských lan a sítí. Můžete si je objednat přímo na stránkách Ocean Plastic Pots za £15.00, doprava do ČR je za £6.00.


Reklama

Comments are closed.