Ve dnech 11.-12.6.2022 se bude konat již XII. ročník Víkendu otevřených zahrad. Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snažíme veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.

Výběr z programu Víkendu otevřených zahrad 2022

Letošního ročníku se zúčastní přes 200 zahrad po celé České republice.  Již tradičně se Národní památkový ústav zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. Komentovaná prohlídka proběhne například v bylinkové zahradě hospitálu Kuks nebo v Lednickém zámeckém parku. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Témetických zahrad – Labyrint přírody a ráj zahrad. Zajímavý jistě bude i program v zahradách zámku ve Velkých Opatovicích či květinové slavnosti na zámcích Náměšť na Hané či Veltrusy. Za návštěvu určitě stojí nově zrekonstruované Zahrady pod Pražským hradem.

Přírodní zahrady, z.s. ve svých ukázkových zahradách představí ekologický způsob zahradničení a podělí se s návštěvníky o zkušenosti s tímto způsobem péče o zahradu. Letos stojí za zmínku novinka a tou je Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci. Stejně tak mnoho inspirace pro zahradničení můžete načerpat v komunitních zahradách srdužených ve spolku Kokoza. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích. 

Reklama

Historie Víkendu otevřených zahrad

Svátek otevírání zahrad veřejnosti vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend) a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se pod záštitou Národního památkového ústavu během prvního ročníku v roce 2010 otevřely 3 zahrady a jejich počet postupně vzrůstá. 

Více informací na www.vikendotevrenychzahrad.cz

Reklama

Comments are closed.