Trvalky zdobí naše zahrady rok co rok nádhernými květy a rozmanitými dekorativními listy. Po několika letech na zahradě však mohou přerůstat stanoviště, které pro ně bylo vymezeno, mohou méně kvést, tvořit holá či mrtvá místa uprostřed trsů, nebo se nevzhledně rozklesávat. Toto všechno jsou signály, že trvalka potřebuje rozdělit a omladit. Díky dělení se rostlina omladí, provzdušní a podpoří se bohaté kvetení.  Omlazování trvalek není jediným důvodem pro jejich dělení, je to také snadný a levný způsob, jak si trvalky namnožit a získat nové rostliny.

Kdy trvalky dělit

Trvalky dělíme během jejich vegetačního klidu, tedy brzy na jaře nebo na podzim. Rostliny v tomto období ještě nezačaly kvést, nebo jsou již odkvetlé a budou tak mít dostatek energie pro úspěšný růst kořenů i listů. Obecně platí, že trvalky kvetoucí na jaře a v létě dělíme na podzim, trvalky kvetoucí na podzim dělíme na jaře. Výjimkou jsou kosatce, které dělíme po odkvětu, tedy již v červenci. Okrasné trávy dělíme vždy na jaře.

Jaké trvalky je možné dělit

Většina trvalek uvítá dělení každé 3 až 4 roky, aby si udržely vitální růst a bohaté kvetení. Pokud plánujete trvalky dělit za účelem množení, lze je dělit i v kratších intervalech. Mezi trvalky vhodné pro dělení patří např. astry, čemeřice, dlužichy, plamenky, rozrazily, třapatovky nachové, udatny, bohyšky, bergénie, sasanky, konvalinky, kakosty, pryšce, kosatce, vrbiny, kalokvěty, monbrécie, ostrožky, škornice, máčky, hořce, slunečnice, denivky, okrasné trávy, petrklíče, šalvěje, rozchodníky, sporýše argentinské a další. Obecně jsou k dělení vhodné všechny trvalky, které rostou trsovitě a tvoří více výhonků.

Reklama

Návod na dělení trvalek

  • Trs opatrně vyjmeme z půdy pomocí rýče nebo rycích vidlí, z většího trsu můžeme z půdy vyjmout pouze jeho část. Trvalky, které se šíří podzemními oddenky (např. kakosty), můžeme jednoduše rozdělit tak, že z půdy podrytím vyjmeme postranní oddenek, který oddělíme od mateční rostliny.
  • Z kořenového balu odstraníme půdu a z trsu odstraníme suché stonky a listy
  • Lopatkou, rukama, nebo ostrým nožem rozdělíme trs
  • Trs dělíme tak, aby každá oddělená část měla dostatek kořenů
  • Kořeny i nadzemní část odděleného trsu můžeme zkrátit zhruba o třetinu
  • Nové trsy co nejdříve zasadíme na nové stanoviště do kypré půdy bohaté na živiny (můžeme přidat pomalu rozpustné hnojivo nebo kompost) a vydatně zalijeme
  • Nově vysazený trs pravidelně zaléváme dokud rostlina nezakoření
Reklama

Comments are closed.