Skimie japonská (Skimmia japonica) je krásný stálezelený keřík, který na jaře kvete drobnými bílými až růžovobílými květy a na podzim ji zkrášlují červené nebo bílé plody, které na rostlině vydrží i přes zimu. Listy jsou aromatické, mají podlouhlý vejčitý tvar, po celý rok jsou lesklé a tmavě zelené. Skimie dosahují výšky maximálně 1 metru a jsou pomalu rostoucí, proto se skvěle hodí i na menší zahrady. Pěstování není nijak náročné, nevažadují téměř žádnou péči, jen je třeba respektovat základní požadavky na stanoviště a půdní substrát.

Skimie japonská v zahradě

Skimie patří mezi vřesovištní rostliny se specifickými nároky na stanoviště a půdu, proto je vysazujeme s rostlinami, které mají podobné požadavky. Na zahradě se krásně doplňují s rododendrony a azalkami, kterým vytvoří pěknou předsadbu, hezky vypadá i ve společnosti libavek, kapradin nebo pierisů. Můžete je také pěstovat v květináčích a truhlících společně s vřesy a vřesovci, získáte tak celoroční ozdobu pro vaši terasu nebo balkon. Skimie jsou mírně jedovaté, proto je vhodné zvážit jejich umístění na zahrady s malými dětmi.

Aby skimie plodily

Skimie japonské jsou dvoudomé rostliny, to znamená, že mají samčí a samičí rostliny. Abychom se na jaře mohli těšit z krásných červených nebo bílých plodů ve tvaru bobulí, je třeba mít alespoň jednu skimii samčí a jednu samičí. Ideální je společně vysadit jednu samčí a 3 samičí rostliny. Zejména ve velkých hobby marketech bývá složité zjistit o jakou rostlinu se jedná, proto vsaďte na Skimii japonskou ‚Rubella‘ (Skimmia japonica ‚Rubella‘), jedná se o samčí kultivar, získáte tak zaručeně skvělého opylovače.

Reklama

Oblíbené kultivary skimie japonské

  • Skimie japonská ‚Rubella‘ (Skimmia japonica ‚Rubella‘) – samčí kultivar, výška 60 cm
  • Skimie japonská ‚Fragrant Cloud‘ (Skimmia japonica ‚Fragrant Cloud‘) – samčí kultivar, výška 80 – 100 cm, žlutozelené výrazně vonné květy
  • Skimie japonská ‚Olympic Flame‘ (Skimmia japonica ‚Olympic Flame‘) – samičí kultivar, výška 80 cm, červené plody
  • Skimie japonská ‚Kew White‘ (Skimmia japonica ‚Kew White‘) – samičí kultivar, výška 40 cm, bílé plody
  • Skimie japonská ‚Perosa‘ (Skimmia japonica ‚Perosa‘) – samičí kultivar, panašované listy, výška 50 cm, červené plody

Pěstování skimie japonské

Jakožto vřesovištní rostliny skimie vyžadují kyselou, dobře propustnou půdu, která by měla být středně vlhká. Při výsadbě je tedy nutné smíchat zeminu s rašelinou a rostlině vytvořit drenážní vrstvu. Skimie nemají rády zamulčování, proto k nim nepřihrnujte mulčovací kůru ani rašelinu. Nejlépe se jim daří ve stínu až polostínu na chráněném stanovišti, které rostlině poskytne útočiště před ostrým zimním a jarním sluncem. Skimie japonské jsou v našich podmínkách dobře mrazuvzdorné, nepotřebují tedy speciální zimní ochranu. Pouze nově vysazené rostliny je dobré ochránit zejména před holomrazy bílou netkanou textilií. Chcete-li pěstovat skimii v nádobě, zvolte větší, ale spíše mělkou venkovní nádobu s dobrým odtokem vody. Tu na zimu obalte například bublinkovou fólií nebo netkanou textilií, půda v nádobách totiž rychleji promrzá nežli půda na zahradě. V zimě nezapomeňte skimie stejně jako ostatní stálezelené rostliny zalévat během bezmrazého počasí. Rostliny si drží pěkný kompaktní tvar, není tedy nutné je stříhat. Přihnojovat stačí jednou ročně, a to speciálními hnojivy pro rododendrony a azalky.

Reklama