Červené plody okrasných stromů a keřů jsou nejen atraktivní ozdobou podzimní zahrady, jsou i zdrojem potravy pro ptáky a jiná zvířata a s oblibou se používají pro různé podzimní i zimní dekorace. Mnoho z nich vydrží až do zimy, kdy krásně dokreslují vánoční atmosféru na zahradě. V tomto článku představíme nejkrásnější keře a stromy s červenými plody, jejich základní vlastnosti a požadavky na pěstování, včetně výběru nejkrásnějších kultivarů.

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) 

Hlohyně šarlatové jsou oblíbené stálezelené keře dorůstající výšky kolem 3 metrů. V zahradě se pěstují jako solitéry, nebo jako součást živého plotu. Velmi dobře se totiž tvarují do požadovaného tvaru a díky tomu, že jsou stálezelené, vám poskytnou soukromí po celý rok. Jsou zcela nenáročné na pěstování i půdní podmínky, nejlépe však prosperují na slunném a polostinném stanovišti. Daří se jim také v jílovitých půdách a znečištěném městském prostředí. Na jaře krásně kvetou bílými květy a od podzimu i během zimy je zdobí červené, žluté nebo oranžové plody. Mezi kultivary s červenými plody patří např. Hlohyně šarlatová ‚Red Column‘ (Pyracantha coccinea ‚Red Column‘) nebo Hlohyně šarlatová ‚Mohave‘ (Pyracantha coccinea ‚Mohave‘).

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Cesmína ostrolistá je též nazývaná jako cesmína obecná a patří mezi typické vánoční rostliny. Využívá se pro různá vánoční aranžmá jako jsou adventní věnce nebo dekorace v květináči. Tento stálezelený keř nebo strom dosahuje většinou 4 – 5 metrů, ale může dorůst až 8 metrové výšky. Cesmínám se nejlépe daří na slunném až polostinném stanovišti s dobře propustnou, vlhkou půdou. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a většinou mají ostré zoubky. Mezi oblíbené kultivary patří např. panašovaná cesmína Ilex aquifolium ‚Argentea Marginata‘ a Ilex aquifolium ‚Nellie R. Stevens‘.

Reklama

Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)

Hloh obecný je naše původní dřevina, která se hojně využívala v lidovém léčitelství a i dnes se používá např. při léčbě vysokého tlaku. Tento opadavý trnitý keř nebo strom dorůstá nejčastěji výšky kolem 5 metrů, jako strom může být i vyšší a dosáhnout až do 8 metrové výšky. Jeho bílé až růžové květy sice nevoní příliš vábně, ovšem rudě červené plody, které dozrávají koncem září jsou opravdovou ozdobou a velkým lákadlem pro ptáky. Hloh je nanáročný na pěstování, nejlépe se mu daří na polostinném stanovišti, případně na plném slunci v humózní, dobře propustné půdě. Velmi pěkný je Hloh obecný ‚Paul’s Scarlet‘ (Crataegus laevigata ‚Paul’s Scarlet‘) se sytě růžovými květy.

Skalníky (Cotoneaster)

Skalníky jsou všestranné okrasné keře, které se snadno kombinují s trvalkami a okrasnými trávami, jsou absolutně nenáročné na pěstování a na podzim a přes zimu zdobí zahrady svými krásnými, červenými plody. Pochází sice z Číny, ale i u nás nalezneme dva původní druhy, a to Skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus) a Skalník černoplodý (Cotoneaster laxiflorus, syn. Cotoneaster melanocarpus). Díky šlechtitelům existuje mnoho krásných kultivarů, které mohou být opadavé i stálezelené, vysoké i nízké půdopokryvné. Vyzkoušejte např. stálezelené skalníky s červenými plody jako jsou Skalník Dammerův ‚Rami‘ (Cotoneaster dammeri ‚Rami‘) nebo Skalník vrbolistý ‚Repens‘ (Cotoneaster salicifolius ‚Repens‘). Skalníky jsou velmi nenáročné, bujně rostoucí rostliny, kterým postačí pouze základní péče. Preferují slunná až polostinná stanoviště, prospívají ve všech typech půdy, které jsou dobře propustné. 

Skimie japonská (Skimmia japonica)

Skimie japonská (Skimmia japonica) je krásný stálezelený keřík, který na jaře kvete drobnými bílými až růžovobílými květy a na podzim ji zkrášlují červené nebo bílé plody, které na rostlině vydrží i přes zimu. Listy jsou aromatické, mají podlouhlý vejčitý tvar, po celý rok jsou lesklé a tmavě zelené. Skimie dosahují výšky maximálně 1 metru a jsou pomalu rostoucí, proto se skvěle hodí i na menší zahrady. Jakožto vřesovištní rostliny skimie vyžadují kyselou, dobře propustnou půdu, která by měla být středně vlhká. Nejlépe se jim daří ve stínu až polostínu na chráněném stanovišti, které rostlině poskytne útočiště před ostrým zimním a jarním sluncem. Skimie nejsou samosprašné rostliny, proto abychom se dočkali nádherných červených plodů, musíme pořídit jak samičí, tak samčí rostlinu. Oblíbená je např. samčí kultivar Skimie japonská ‚Rubella‘ (Skimmia japonica ‚Rubella‘) a samičí Skimie japonská ‚Olympic Flame‘ (Skimmia japonica ‚Olympic Flame‘).

Libavka polehlá (Gaultheria procumbens)

Libavky polehlé (Gaultheria procumbens) jsou nízké stálezelené keříky, jejichž krásu díky červeným plodům oceníme zejména na podzim. Od června kvetou nenápadnými zvonkovitými květy bílé až světle růžové barvy, které na podzim dozrávají v dekorativní červené bobulky, které rostlinu zdobí až do jara. Listy jsou tmavě zelené a během chladných dnů se začínají zabarvovat do vínova. Libavky patří do čeledi vřesovitých, proto je vysazujeme do společnosti rostlin s podobnými nároky na půdu jako jsou vřesy a vřesovce, rododendrony, azalky, skimie, ozdobné kapusty, konifery, rákosník japonský apod.

Jeřáb prostřední (Sorbus intermedia)

Tento kříženec jeřábu ptačího a jeřábu muku je krásný opadavý strom, který dorůstá výšky 12 metrů. Na jaře ho zdobí půvabné bílé květy  se světle růžovými prašníky, které se časem promění na červené bobule v bohatých střapcích. Listy jsou sytě zelené a během podzimu se vybarvují do červené až tmavě fialové. Pěstování jeřábu je zcela bezproblémové, je plně mrazuvzdorný, není náročný na půdu a snese i městské znečištěné ovzduší. Na zahradě vynikne nejlépe jako solitéra. Velmi pěkný je i jeřáb obecný (Sorbus aucuparia).

Brslen evropský (Euonymus europaeus)

Mezi nejkrásnější opadavé brsleny patří brslen evropský, až 5 metrů vysoký keř, který se na podzim stává opravdovou hvězdou podzimních zahrad.  Je ceněný ze pro své úchvatné podzimní zbarvení a nápadné, červenooranžové plody, které zdobí keř až do zimy. Brsleny patří mezi nenáročné okrasné keře. Nejlépe se jim daří na slunném, případně mírně stinném stanovišti s běžnou, vlhkou avšak nepřemokřenou půdou. V našich podmínkách jsou brsleny plně mrazuvzdorné a  dobře snáší i znečištěné městské ovzduší. Oblíbený je např. Brslen evropský ‚Red Cascade‘ (Euonymus europaeus ‚Red Cascade‘) s růžovooranžovými až červenými plody.

Škumpa orobincová (Rhus typhina)

Dekorativní škumpy dorůstají do výšky 4 – 5 metrů a vytváří vícekmenný keř nebo strom. Pěstují se především pro krásné podzimní zbarvení listů a neobvyklé purpurové šišticové plody, které tuto dřevinu zdobí dlouho do zimy. Listy jsou až 30 cm dlouhé, lichozpeřené, jednotlivé listy jsou jemně vykrajované. Na podzim se škumpy nádherně vybarvují v odstínech žluté, oranžové, červené až fialové. Pokud se rozhodnete pro pěstování této krásné dřeviny, musíte počítat s tím, že roste velmi invazivně, je proto nutné ji pravidelně, nejlépe v předjaří, zastřihávat a zkracovat.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Poněkud opomíjená je růže svraskalá a je to velká škoda. Jedná se o opravdu krásný keř, který je velmi oblíbený u zahradních architektů. Růže svraskalá je totiž zcela nenáročná, dlouho kvetoucí (od června až do září), netrpí žádnými škůdci ani chorobami, na podzim ji zdobí oranžovočervené šípky a listy se nádherně barví do zlaté, oranžové až červené barvy. Jedná se o poměrně rozkladitý keř, který dorůstá 1,5 – 2 m na výšku i na šířku, řezem se ale dá tvarovat dle potřeby. Růže svraskalé se bude dařit téměř v jakékoliv půdě, jediné, co nemá ráda, je přemokření. Kromě klasické růžově kvetoucí růže svraskalé (Rosa rugosa) existuje i bíle kvetoucí Rosa rugosa ‚ALBA‘ nebo Rosa rugosa ‚RUBRA‘ s růžovo purpurovými květy.

Reklama

Comments are closed.