Pokud přemýšlíte, čím letos osadit podzimní truhlíky, máme pro vás spoustu tipů na nejkrásnější podzimní rostliny, které zaručeně rozzáří vaši terasu, balkon i okenní parapet. Léto je skoro za námi, a tak nastává čas obměnit truhlíky, kde pomalu dokvétají letničky spolu s letními trvalkami. Podzimní truhlíky a květináče mohou být překvapivě pestré a krásné až do zimy. Přinášíme vám inspiraci, jak nahradit letní truhlíky, abyste truhlíkovou sezónu co nejdéle prodloužili.

Jaké rostliny vybrat do podzimních truhlíků

Barevně osázený truhlík může být opravdovým zpestřením, zejména v čase, kdy zbytek zahrady již pomalu dokvétá a zahradu zdobí jen pozdně kvetoucí trvalky jako jsou hvězdnice, jiřinky, rozchodníky nebo svíčkovce. Je tedy na čase vyměnit letničky za odolné rostliny, kterým nevadí občasné mrazíky a nedostatek slunečního svitu. Můžete zvolit jednodruhové osázení, nebo sesadit více druhů rostlin, které však budou mít stejné pěstební podmínky. Nezapomeňte do výsadby zahrnout okrasné trávy, které přináší potřebnou lehkost a výšku. Velmi pěkně působí začlenění přírodních dekorací jako jsou okrasné dýně, tykve, větvičky s jeřabinami, barevné listí, šišky apod.

Macešky, violky

Tyto dvouleté rostliny jsou díky své oblibě nabízeny v mnoha kultivarech a nespočetných barevných kombinacích. Mohou být převislé i kompaktní, některé druhy jsou dokonce vytrvalé. Nejběžnější je maceška velkokvětá (Viola x wittrockiana) a menší drobnokvětá violka ostruhatá  (Vola cornuta). Violky nejsou náročné na pěstování, nejlépe se jim bude dařit na slunci či v polostínu. Vyžadují pravidelnou zálivku, ne však přemokření. Velmi pěkně vypadají jako solitéry i ve skupinové výsadbě s jinými druhy podzimních rostlin. Krásně se vyjímají ve společnosti vřesu, hebe, okrasných trav nebo břečťanu.

Reklama

Hvězdnice a chryzantémy

Hvězdnice a chryzantémy patří mezi osvědčené nenáročné květiny, které jsou vhodné pro výsadbu jak do truhlíku, tak na zahradu. Při výsadbě do truhlíku je vhodné zvolit nižší kompaktnější odrůdy jako jsou hvězdnice keříčkovité a chryzantémy typu Multiflora, které dorůstají jen 30 – 40 cm. Volit můžeme mezi mnoha barvami přes fialovou, růžovou, žlutou nebo růžovou. Velmi efektní je sesazení více barev dohromady a doplnit je např. okrasným zelím, břečťanem nebo okrasnou trávou, která truhlíku dodá výšku a lehkost.

Hebe (rozrazilec)

Rozrazilec, známý také pod názvem hebe, je stálezelený hustě rostoucí nízký keřík kompaktního tvaru. Mnoho odrůd rozrazilce tvoří opravdu atraktivní květy, které se stávají okrasou podzimních truhlíků. Své uplatnění najdou hebe v nádobách, ale také v záhonech nebo na skalkách. Nejvíce to rozrazilovci sluší ve společnosti okrasných trav, čemeřic, dlužich nebo okrasných kopřiv. Pokud pěstujeme hebe na balkoně nebo terase v nádobách, volíme polostinné stanoviště, kde se jim bude dařit nejlépe. Rostliny v nádobách přezimováváme ve světlé místnosti, jelikož v našich podmínkách nejsou širokolisté druhy s atraktivními květy plně mrazuvzdorné.

Vřesy a vřesovce

Vřesy a vřesovce jsou naprosto ideální pro pěstování v truhlíku, jelikož zde na rozdíl od záhonu snadněji splníte jejich požadavek na půdu, která by měla být lehká a propustná a především kyselá. V tomto případě se vyplatí zakoupit speciální substrát a hnojivo pro vřesovištní rostliny. Existuje mnoho druhů, pro podzimní truhlík je vhodné zvolit pozdně kvetoucí odrůdu. Mezi ně patří Vřesovec růžový (Erica carnea) a Vřes obecný (Calluna vulgaris). Poslední dobou jsou v nabídce i uměle barvené vřesy, které však nepůsobí přirozeným dojmem a dlouho nevydrží. Vřesy a vřesovce vypadají krásně ve společnosti skimie, bramboříku, břečťanu nebo bílého krásnohlávku.

Okrasné zelí a okrasné papričky

Velmi dekorativně působí okrasné zelí nebo kapusta ve skupinové výsadbě. Okrasná kapusta má na rozdíl od okrasného zelí silně skadeřené listy, okrasné zelí má listy hladké. Jejich pěstování je nenáročné a v truhlíku vám vydrží až do Vánoc. Další velmi pěknou rostlinou pro kombinovanou výsadbu jsou okrasné papričky, které jsou nejčastěji červené, žluté nebo oranžové.

Libavky

Libavky jsou okrasné i léčivé stálezelené keříky, které jsou ceněné zejména pro své dekorativní plody v červené nebo bílé barvě, které na rostlině zpravidla vydrží až do brzkého jara. Patří mezi rostliny, které se s oblibou pěstují v truhlících jako podzimní a zimní dekorace, na zahradě se pak díky nižšímu vzrůstu často využívají jako půdopokryvné rostliny. Libavky jsou vřesovištní rostliny a potřebují proto podobně jako vřesy a vřesovce kyselou, humózní a dobře propustnou půdu.

Dlužichy

Dlužichy, neboli heuchery, vynikají zejména svými dekorativními listy, i když mnoho druhů dlužich rovněž kvete krásnými drobnými květy nejčastěji bílé, růžové a červené barvy. Listy se svou barvou liší dle odrůdy. Mohou být temně červené, vínové, fialové, oranžové, žluté a existují snad ve všech odstínech zelené, mnohdy s kontrastním žilkováním. Na zahradě se uplatní zejména jako půdopokryvné rostliny, v podzimních truhlících jsou výborné jako doprovodné rostliny pro výrazněji kvetoucí rostliny, ale velmi pěkně vypadají vysazené i jako solitéry.

Okrasné trávy

Okrasné trávy vysazené v truhlících a jiných nádobách, ať již samostatně, nebo jako doprovodné rostliny, vnesou do kompozice dynamiku, lehkost a vzdušnost. Pro výsadbu do nádob jsou vhodné zejména nižší okrasné trávy jako jsou např. nízké dochany psárkovité, kostřavy, pěchavy podzimní, ostřice japonské a další. Vždy je kombinujte s rostlinami, které mají stejné požadavky. Kromě zelenolistých okrasných travin existují i atraktivní trávy s červenými listy jako je Dochan setý ‚Rubrum‘ nebo Imperata válcovitá ‚Red Baron‘.

Další podzimní truhlíky pro inspiraci

Foto: Flower Council of Holland

Reklama

Comments are closed.