Léto je skoro za námi, a tak nastává čas obměnit truhlíky, kde pomalu dokvétají letničky spolu s letními trvalkami. Podzimní truhlíky a květináče mohou být překvapivě pestré a zdobit vaši terasu, balkon nebo okenní parapet až do zimy. Přinášíme vám inspiraci, jak nahradit letní truhlíky, abyste truhlíkovou sezónu co nejdéle prodloužili.

Jaké rostliny vybrat do podzimních truhlíků

Barevně osázený truhlík může být opravdovým zpestřením, zejména v čase, kdy zbytek zahrady již pomalu dokvétá a zahradu zdobí jen pozdně kvetoucí trvalky jako jsou hvězdnice, jiřinky, rozchodníky nebo svíčkovce. Je tedy na čase vyměnit letničky za odolné rostliny, kterým nevadí občasné mrazíky a nedostatek slunečního svitu. Můžete zvolit jednodruhové osazení, nebo sesadit více druhů rostlin, které však budou mít stejné pěstební podmínky. Nezapomeňte do výsadby zahrnout okrasné trávy, které přináší potřebnou lehkost a výšku. Velmi pěkně působí začlenění přírodní dekorace jako jsou okrasné dýně, tykve, větvičky s jeřabinami, barevné listí, šišky apod.

Macešky, violky

Tyto dvouleté rostliny jsou díky své oblibě nabízeny v mnoha kultivarech a nespočetných barevných kombinacích. Mohou být převislé i kompaktní, některé druhy jsou dokonce vytrvalé. Nejběžnější je maceška velkokvětá (Viola x wittrockiana) a menší drobnokvětá violka ostruhatá  (Vola cornuta). Violky nejsou náročné na pěstování, nejlépe se jim bude dařit na slunci či v polostínu. Vyžadují pravidelnou zálivku, ne však přemokření. Velmi pěkně vypadají jako solitéry i ve skupinové výsadbě s jinými druhy podzimních rostlin. Krásně se vyjímají ve společnosti vřesu, hebe, okrasných trav nebo břečťanu.

Hvězdnice a chryzantémy

Hvězdnice a chryzantémy patří mezi osvědčené nenáročné květiny, které jsou vhodné pro výsadbu jak do truhlíku, tak na zahradu. Při výsadbě do truhlíku je vhodné zvolit nižší kompaktnější odrůdy jako jsou Hvězdnice keříčkovité a chryzantémy typu Multiflora, které dorůstají jen 30 – 40 cm. Volit můžeme mezi mnoha barvami přes fialovou, růžovou, žlutou nebo růžovou. Velmi efektní je sesazení více barev dohromady a doplnit je např. okrasným zelím, břečťanem nebo okrasnou trávou, která truhlíku dodá výšku a lehkost.

Vřesy a vřesovce

Vřesy a vřesovce jsou naprosto ideální pro pěstování v truhlíku, jelikož zde na rozdíl od záhonu snadněji splníte jejich požadavek na půdu, která by měla být lehká a propustná a především kyselá. V tomto případě se vyplatí zakoupit speciální substrát a hnojivo pro vřesovištní rostliny. Existuje mnoho druhů, pro podzimní truhlík je vhodné zvolit pozdně kvetoucí odrůdu. Mezi ně patří Vřesovec růžový (Erica carnea) a Vřes obecný (Calluna vulgaris). Poslední dobou jsou v nabídce i uměle barvené vřesy, které však nepůsobí přirozeným dojmem a dlouho nevydrží. Vřesy a vřesovce vypadají krásně ve společnosti skimie, bramboříku, břečťanu nebo bíloho krásnohlávku.

Okrasné zelí a okrasné papričky

Velmi dekorativně působí okrasné zelí nebo kapusta ve skupinové výsadbě. Okrasná kapusta má na rozdíl od okrasného zelí silně skadeřené listy, okrasné zelí má listy hladké. Jejich pěstování je nenáročné a v truhlíku vám vydrží až do Vánoc. Další velmi pěknou rostlinou pro kombinovanou výsadbu jsou okrasné papričky, které jsou nejčastěji červené, žluté nebo oranžové.

Další podzimní truhlíky pro inspiraci

Reklama

Comments are closed.