Pokud máte hotový koncept zahrady, tedy základní plán zahrnující prostorové a funkční členění zahrady včetně základních prvků, můžete se pustit do podrobnějšího plánování, kam spadá i vytvoření osazovacího plánu. Ten je pro pro vytvoření Vaší vysněné zahrady stejně důležitý, jako funkční koncept, kterému jsme se věnovali v minulém článku. Nejen že Vám ušetří čas a práci, ale i případné zklamání z nepovedeného výsledku a zbytečně vynaložené finance za nevhodně zvolené rostliny. 

Co je osazovací plán

Na rozdíl od konceptu zahrady zahrnuje osazovací plán konkrétní druhy rostlin včetně kultivarů a jejich přesného umístění. Ujasníte si rovněž, kolik kusů od jaké rostliny budete potřebovat a můžete si tak vytvořit jasnější představu o nákladech za výsadbu. Výstupem by tedy mělo být grafické zpracování výsadby a vytvoření seznamu všech rostlin.

Než začnete plánovat

Než začnete se samotným osazovacím plánem, je třeba zvážit několik věcí. Jaké jsou Vaše oblíbené rostliny a máte pro ně na Vaší zahradě vhodné podmínky? Do jakých barev budete Vaši zahradu ladit? Kolik času budete ochotni trávit údržbou zahrady?

Reklama

Čím osázet zahradu

Zcela zásadní při výběru rostlin jsou jejich nároky pro dobrý růst. Každá rostlina má specifické nároky na světlo, druh půdy i závlahu. Např. na stinném vlhkém místě zahrady se jednoduše nebude dařit suchomilným rostlinám, proto je třeba vždy zvážit podmínky daného stanoviště, případně zvážit jeho úpravy.
Existuje sice mnoho přizpůsobivých rostlin, pokud ovšem stanoviště nebude dlouhodobě odpovídat jejich přirozeným podmínkám, budeme muset počítat s tím, že budou vyžadovat větší péči. Chceteli si tedy ušetřit práci např. s úpravou půdních vlastností a následnou péčí o rostliny, vždy vybírejte takové rostliny, které budou na daném místě přirozeně prosperovat. K tomu jsou samozřejmě nutné odbornější znalosti, proto si na pomoc vezměte např. encyklopedii zahradních rostlin, nebo si informace o rostlinách a jejich požadavcích najděte na internetu. Pamatujte na heslo slavné zahradnice Beth Chatto “Správná rostlina na správném místě”!

Při výběru rostlin musíme mít na paměti také jejich konečnou velikost, tedy výšku a šířku, a zapomínat bychom neměli ani na to, aby naše zahrada byla atraktivní po celý rok. Mrkněte také na naše minulé články, ve kterých jsme Vám přinesli např. tipy na nenáročné trvalky, nejkrásnější kvetoucí keře, nejdéle kvetoucí trvalky, listnaté stálezelené keře i stálezelené trvalky, trvalky do stínu a mnoho dalších užitečných tipů.

Můžete si také připravit inspirační nástěnku s fotografiemi vybraných rostlin. Lépe si tak představíte, jak se k sobě rostliny hodí, nebo zda by třeba nebylo vhodné něco přidat nebo naopak ubrat.

Jak vytvořit osazovací plán krok za krokem

  • Z praktického hlediska je vhodné si zejména u větších pozemků osazovací plán rozdělit na několik částí. 
  • Nejčastěji se pro osazovací plány používá měřítko 1:50 (kdy jeden cm na plánu odpovídá 50 cm ve skutečnosti), velmi šikovný je také čtverečkovaný papír, kdy si můžeme zvolit, že např. jeden čtvereček odpovídá 10 cm ve skutečnosti.
  • Pro označování rostlin je vhodné používat zkratky. Zahradní architekti nejčastěji používají zkratky latinských názvů rostlin, tedy např. Geranium himalayense by mohlo mít zkratku GerHim, samozřejmě však můžete použít zkratku českého názvu kakost himálajský, tedy KakHim. Menší rostliny o více kusech můžete pro přehlednost sdružit do jednoho celku s vyznačením počtu kusů. Pokud tedy budeme vysazovat např. 5 kusů kakostu himalájského, do plánu bychom si poznačili KakHim/5.
  • Při rozmisťování rostlin myslete na pohledové strany. Pokud se jedná o záhon s jednou pohledovou stranou, tedy záhon u plotu nebo u zdi, vyšší rostliny umisťujeme do zadní části tak, aby se rostliny nezastiňovaly. Pokud je na záhon pohled z více stran, pak  je zpravidla vhodné vyšší rostliny vysazovat do jeho středu. V obou případech tedy výšku rostlin snižujeme postupně.
  • Jednotlivé rostliny zaznamenáváme do samostatné tabulky, která bude obsahovat přiřazenou zkratku, latinský i český název včetně kultivaru a počet kusů. Je vhodné si sem pro naši potřebu zaznamenávat i hlavní vlastnosti rostliny jako je barva a doba květu,  výška a šířka rostliny a její specifické požadavky.
  • Nejprve si do osazovacího plánu zakreslete linie záhonů a  již existující rostliny, se kterými počítáte i do budoucna. To se týká zejména dřevin. Nezapomeňte na zakreslení technických prvků a inženýrských sítí.
  • Poté do osazovacího plánu zakreslete plánované stromy a keře a jiné solitérní a vysoké rostliny. Postupujeme tedy od největších rostlin, do plánu vždy zakreslujeme šířku rostliny v dospělosti.
  • Pokračuhte nižšími rostlinami a jako poslední doplňte osazovací plán o půdopokryvné rostliny a cibuloviny.

Praktické tipy pro vytvoření osazovacího plánu

  • Nižší rostliny, zejména trvalky, vysazujte ve skupinách alespoň po pěti kusech.
  • Pro vytvoření harmonického pocitu použijte princip opakování. Mnoho z nás by si na své zahradě přálo co nejvíce rostlin a procházka zahradnictvím je pro nás mnohdy silou naší vůle odolat dalšímu nákupu. Ovšem i na zahradě mnohdy platí, že méně je více. Je proto zbytečné a naopak nežádoucí mít na zahradě 60 různých druhů rostlin a ještě navíc po jednom kuse. Raději jednotlivé skupiny rostlin vysaďte na více místech zahrady. Vaše zahrada tak bude navozovat pocit harmonie a klidu.
  • Mnoho začínajících zahradníků má zejména po založení nové zahrady tendenci přehušťovat a dosazovat další a další rostliny. Je třeba mít na mysli, že první, možná ani druhý rok po výsadbě ještě rostliny nebudou propojené a je zbytečné (pakliže je záhon dobře naplánovaný) je dosazovat dalšími kusy. Místo toho můžete prázdná místa dočasně osázet např. letničkami nebo dvouletkami.  
  • Nepřehánějte to se stálezelenými dřevinami. Stálezelené rostliny a zejména dřeviny jsou v každé zahradě nepostradatelné, ovšem je třeba brát v potaz, že na rozdíl od opadavých listnatých dřevin vypadají v podstatě celý rok naprosto stejně. Ideální je proto kombinace stálezelených dřevin, které budou během zimy tvořit kostru zahrady a opadavých dřevin, které zejména díky rozmanitému zabarvení listů od jara do podzimu vnesou do zahrady dynamiku a proměnlivost.
  • Opatrně s panašovanými kultivary. Ty jsou sice velmi atraktivní, ale přistupujte k nim spíše jako s výraznými solitérami.
  • Nezapomeňte na půdopokryvné rostliny. Ty sice v zahradách nehrají prim, ale jsou zcela nepostradatelné. Jednak zabrání prorůstání plevele a rovněž zabraňují odpařování vody z půdy. 
  • Rostliny nevybírejte pouze podle květů, zaměřte se také na jejich listy, jejich barvu i strukturu. I ty nejdéle kvetoucí rostliny kvetou pouze pár týdnů, proto upřednostňujte rostliny s dekorativními listy, které budou ozdobou zahrady i mimo dobu květu.
  • Podívejte se na náš trvalkový osazovací plán na slunce, který je tvořen z velmi nenáročných, dlouho kvetoucích trvalek
  • Expanzivním a invazivním rostlinám se na zahradě raději vyhněte, ušetříte si tak mnoho práce s jejich usměrňováním, případně velmi složitým odstraňováním ze zahrady v budoucích letech.

Poraďte se s odborníky

Vytvoření osazovacího plánu vyžaduje alespoň základní odborné znalosti, zejména s ohledem na správný výběr rostlin vzhledem k půdním a klimatickým podmínkám stanoviště. Pokud si nevíte s výběrem rostlin a jejich vhodnou kombinací rady, poraďte se raději s odborníky. Ušetříte tak mnoho času, práce, financí i případné zklamání z nepovedeného výsledku. V našem studiu Terra Design Vám rádi pomůžeme s návrhem a osazovacím plánem přesně podle Vašich potřeb a přání.

Reklama

Comments are closed.